Quantcast
Channel: Tarasy ogrodowe, dom, kostka » ogrody śląsk
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Aranżacja ogrodów- zakładamy oczko wodne

$
0
0

http://www.ogrodydrama.pl/Okres przejściowy pomiędzy latem a jesienią to doskonała pora na małą modernizacje własnego ogrodu. Na myśli mamy nie tyle jesienne porządki i przygotowanie go na nadchodzącą zimę, a Modernizację przez duże M- oczko wodne.

Oczko wodne to idealny element ogrodu, dobrze zagospodarowany i ozdobiony niejednokrotnie stanowi o jego urodzie, nadaje charyzmy, a także poza walorami estetycznymi pozytywnie wpływa na osoby przebywające w ogrodzie. Wszystko zależy w dużej mierze od naszego gustu i pomysłowości.

Oczko wodne w kilku krokach

Wbrew pozorom, założenie oczka wodnego to nie taka prosta sprawa, choć nie wymaga ona specjalnych umiejętności- największy problem stanowi zaplanowanie miejsca, w którym ma się ono znaleźć oraz jego kształt. Jeżeli nie planujesz zakładania hodowli rybek, śmiało możesz postawić na gotowe formy dostępne w składach budowlanych. Ich instalacja nie jest skomplikowana. Jeżeli natomiast chciałbyś, poza urokliwym odgłosem wody, przyglądać się podwodnemu życiu, niestety będziesz musiał zakasać rękawy ( ryby aby przezimować w wodzie potrzebują głębokości ponad 1.5m, chyba że na czas chłodów będziesz je odławiał i umieszczał w specjalnym akwarium). Planując miejsce na oczko weź pod uwagę odległość od krawędzi płotu i fasady domu. Chcąc uniknąć ewentualnego zalania lub podmywania pozostaw około metra bezpiecznej odległości od budynków gospodarczych.

Czas na wyznaczenie krawędzi oczka. W tym temacie pozostawiamy Wam pole do popisu*. Planując jego wielkość nie zapomnij o pozostawieniu około 40-50cm otoczki wokół dołu. W tym miejscu powinien znaleźć się dołek melioracyjny, który zabezpieczy teren ogrodu przed przedostawaniem się wilgoci, a także rośliny wodolubne, które urozmaicą nieco wygląd Twojego oczka. Doskonale w tym wypadku sprawdzą się byliny, a także krzewy iglaste. Warto zainwestować w ciekawą warstwę do podsypywania- żwirek drobnogranulowany lub korę.

Kiedy już zdecydujesz o rozmiarze oczka pamiętaj, że wykopywany dół powinien mieć osuwające się brzegi oraz pozostawać w kaskadzie tzn. wykopujemy lej poziomami, pozostawiając naturalną półkę w wysokości 10-20 cm, w zależności od planowanej głębokości oczka. Dzięki temu ziemia nie będzie się osuwać, a my łatwiej zagospodarujemy dno. Jeżeli zamiast naturalnej filtracji w postaci korzeni roślin decydujesz się na pompę, która dodatkowo może zasilać fontannę, na dnie zbiornika wykop dodatkowy otwór w którym powinno znaleźć się urządzenie (główny powód: zabezpieczenie mechanizmu przed ewentualnym przewróceniem, zasypaniem co doprowadziłoby do uszkodzenia pompy).

Po wykopaniu dołu pod oczko ziemia powinna chwilę odpocząć i być regularnie utwardzana. Dlatego właśnie decydując się na zakładanie oczka warto wybrać porę jesienną. W czasie zimy zmarznięta ziemia sama zachowa swój kształt i na wiosnę będzie idealna do zagospodarowania. Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie dna oczka przed korzeniami lub innymi elementami, które mogłyby spowodować obniżanie się poziomu wody. Oczywiście jeżeli oczko jest projektowane przez nas, a nie znajduje się w basenie kupionym w markecie, warto zainwestować w syntetyczną folię. Jej grubość odpowiada za jakość. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się folia z syntetycznego kauczuku. Jest odporna na przerwanie i wilgoć, a dzięki temu, że jej włókna nieco się naciągają łatwo dopasować ją do każdej powierzchni. Dzięki półkom, które zachowaliśmy podczas wykopywania dołu na ich stopniach możesz umieścić ozdobne kamienie lub odpowiednio dociążone donice z roślinnością wodną. Dodadzą one walorów estetycznych, wzmocnią zbocze a także przytrzymają folię, która powinna poza dokładnym przyleganiem do ścian oczka wyjść poza jej obszar o wspomnianą wcześniej otoczkę 50cm.

Pozostałą ziemie z wykopu możesz śmiało wykorzystać w innych pracach ogrodniczych lub… usypać z nich małe wzniesienie, które doskonale sprawdzi się jako walor estetyczny bądź miejsce w którym zamontujesz kaskadową fontannę ułożoną z płaskich, kamienistych płyt.

* Tak jak wspomnieliśmy, wyznaczenie obszaru oczka to kwestia indywidualna, jednak do pewnego momentu. Prace, które w jakikolwiek sposób ingeruja w powierzchnie budowlane, bez względu na to czy sprawa dotyczy fizycznego domu czy działki powinny zostac zgłoszone w odpowiednim wydziale Urzędu Miasta. Jeżeli chodzi o same oczka wodne, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 30m2 wystarczy złożenie odpowiedniego pisma informującego o zamiarze jego założenia. Jeżeli jego wielkość przekracza 30m, wtedy złożyć trzeba wniosek o pozwolenie na budowę, przedstawiając wszystkie wymagane dokumenty wraz z kserokopią prawa własności. Oczko wodne o takim metrażu podlega wszelkim regulacjom prawnym i należy je traktować tak jak każdą inną inwestycję budowlaną, której zasady zawarte są w prawie budowlanym.

 

Jeżeli pragniesz coś zmienić w swoim ogrodzie, ale nie wiesz czy sobie poradzisz bądź brakuje Ci inspiracji, poradź się eksperta w dziedzinie aranżacji ogrodów.

Post Aranżacja ogrodów- zakładamy oczko wodne pojawił się poraz pierwszy w Tarasy ogrodowe, dom, kostka.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images